Tavaszi virágméz kézműves magyar méz 1 kg

Tavaszi virágméz kézműves magyar méz 1 kg thumb
  • Ár : 1990 Ft
    Egységár: 1990 Ft / kg

Mennyiség


1 kg
Kézműves Magyar Mézek a Tápió-Hajta Természetvédelmi Területről.
Többnyire napraforgó, valamint hárs és facélia nektárjából készült méz.


Méhészetünkről

A Tápió-Hajta Természetvédelmi Területhez tartozó erdőségben gyűjti 100-nál is több méhcsaládunk a nektárt, a virágport és a propoliszt. A Tápió-vidék változatos növénykultúrája – az akácosoktól a szikes puszták méhlegelőjén keresztül a láprétek gazdag növényvilágáig – kora tavasztól nyár végéig kellő nektárforrást biztosít méheink számára.

Méhészetünket 20 éve az ökológiai gazdálkodás szabályainak megfelelően működtetjük. Mivel a mézelési időszakban semmilyen méhkezelést nem végzünk, mézeink garantáltan idegenanyag- és vegyszermaradvány-mentesek.

A mézről általában

A méz a természet ajándéka, a méhek fáradtságos munkájával, a virágok édes nedvéből (nektárjából) a méhek enzimjeinek hozzáadásával készített táplálék. Más-más virág más-más mézet ad, ami nemcsak ízében, de színében és állagában is megmutatkozik. Az egyes mézek eltérő mértékben tartalmaznak szőlő- és gyümölcscukrokat, ezek aránya befolyásolja a kristályosodást.

Minél magasabb a gyümölcscukor (fruktóz) arány a mézen belül, annál lassabban következik be az ikrásodás (pl. akác), azonban ha a szőlőcukor (glükóz) aránya magasabb (repce, hárs, vegyes virág, stb.), akkor a kristályosodás hamarabb megindul. Mind a szőlő-, mind pedig a gyümölcscukor könnyen emészthető, egyszerű cukor, így a méz nem terheli meg a gyomrot, gyorsan felszívódik, a szervezet energiaforgalmában közvetlenül vesz részt.

Az egyes mézek minősége nemcsak tájanként, de évről évre is változik. Az, hogy egy adott évben egy adott fajta méz milyen lesz, nagyon sok tényezőtől függ. A méhész gondosságán túl elsősorban az időjárás szólhat bele a minőség alakulásába: túl sok csapadék felhígítja a nektárt, nagy szárazság és a szél kiszárítja a virágot, a virágzás időbeli eltolódása más növénykultúrákkal való együttnyílást eredményezhet, aminek következtében egész más karakterű méz születik.

Ezért sincs garancia arra, hogy az egyik évben pergetett méz ugyanolyan lesz, mint a megelőző- vagy a következő évi. Csakúgy, mint a boroknál, az egyes mézfajták esetében is beszélhetünk kiemelkedően jó évjáratokról, de sajnos előfordulnak gyengébb eredmények is. Egy azonban biztos: még a csúcsminőségű mézet sem szabad 2-3 évnél tovább eltartani.

Minél fiatalabb egy méz, annál értékesebb!